Ana Sayfa Gündem 12 Mart 2018 305 Görüntüleme

Cem Sertesen ve Ara Güler CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı’nda

Yönetmen ve yazar Cem Sertesen ve fotoğraf sanatçısı Ara Güler, CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı’nda “Nuh’un Gemisi” adlı kitabı imzaladı.

Yönetmen ve yazar Cem Sertesen ve fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Pozitif Fuarcılık ve Basın Yayın Birliği iş birliğiyle düzenlenen CNR 5. Uluslararası Kitap Fuarı’na konuk oldu.
Cem Sertesen, Okur Kitaplığı standında 2 gün önce okuyucuyla buluşan “Nuh’un Gemisi” adlı kitabını Ara Güler ile birlikte imzaladı. Sertesen, tarih ve araştırma türündeki eseri, 22 yılda tamamladığı aynı adlı belgesel filmden yola çıkarak hazırladığını söyledi.
Sertesen, kitabın harita mühendisi İlhan Durupınar’ın 1959 yılında Doğubayazıt’ta keşfettiği ve Nuh’un Gemisi olarak iddia edilen oluşumun hikayesini anlattığını belirtti.

“TÜM DÜNYAYA ANLATMAK İSTEDİM”

Cem Sertesen-Ara Güler

Türkiye prömiyerini “9. TRT Uluslararası Belgesel Ödülleri”nde yapan belgeseli 22 yılda tamamladığını dile getiren Sertesen, “Ben dünyayı dolaşan bir belgeselciyim. Dünya kendi değerlerini nasıl sunuyor ve tanıtıyor bizzat kendi yerlerinde gördüm. Ben de bir gün Nuh’un gemisinin izinin olduğu mekanı belgesel yaparak, tüm dünyaya anlatmak istedim” diye konuştu.

Sertesen, belgeselin olumlu tepkiler aldığını söyleyerek, şunları kaydetti: “Nuh’un gemisinin izinin olduğu mekanı Ara Güler fotoğraflamış. 1962 yılında daha iyi fotoğraf çekebilmesi için pırpır uçak tahsis ediliyor. Daha sonra çektiği fotoğraflar dünyanın en önemli dergilerinde yayınlanıyor ve o mekanın da popüleritesi bir anda yükseliyor. Dünyadaki araştırmacılar bu mekanı araştırmak için sıraya giriyor. Bu çekim hikayesini öğrenmek için Ara Güler’le yaptığım röportaj da kitapta yer alıyor.”

Nuh’un gemisinin keşif hikayesinin uzun metrajlı bir film olarak da ele alınması gerektiğinin altını çizen Sertesen, “Belgesel de geçen yıl aslında çok ses getirdi. İşin ilgincidir ki henüz orada arkeolojik bir çalışma başlatılamadı. Aslında Nuh’un gemisinin izinin olduğu ihtimali çok yüksek bir yer var. Belgeselde de kitapta da sonuçta iddia etmiyoruz ama oranın görüntüsünü veriyoruz” diye konuştu.

NUH’UN GEMİSİ FRAGMAN (İZLE)

CALIFORNIA’DAN AĞRI’YA

  • ABD’li bilim insanı Nuh’un Gemisi’nin izini sürecek

BURASI DOĞUBAYAZIT

  • NTV belgeseli doğduğu topraklarda

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.